6 miejsc, które warto zobaczyć w Zwierzyńcu

Zwierzyniec jest jedną z popularniejszych miejscowości turystycznych, jakimi może nas oczarować województwo lubelskie. Co sprawia, że pobyt na jego terenie jest tak wyjątkowym doświadczeniem? Atrakcje, których w trakcie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Miejsce 6. Cmentarz żydowskim

O tym, że na terenie Zwierzyńca żyła niegdyś spora grupa Żydów, dziś przypomina już tylko niewielki cmentarz. Do naszych czasów przetrwało tu kilkanaście macew, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Miejsce 5. Pałac Plenipotenta

Budynek, znany jako pałac Plenipotenta, dziś sprawdza się jako siedziba dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego. W swej długiej historii, sięgającej końca XIX wieku, pełnił on jednak inne role i był ściśle powiązany z Ordynacją Zamoyskich i jej urzędniczą obsługą. To tu wyznaczony urzędnik w imieniu Zamoyskich nadzorował majątek tej rodziny i odpowiednio nim zarządzał.

Miejsce 4. Budynki byłego Zarządu Ordynacji Zamojskiej

Budynki byłego Zarządu Ordynacji Zamojskiej przypominają o tym, jak ważną rolę w dziejach Zwierzyńca odegrała rodzina Zamoyskich. Klasycystyczne budowle służą dziś jako szkoła średnia, udało się jednak utrzymać ich historyczny charakter.

Miejsce 3. Stary Browar

Od 1806 roku w Zwierzyńcu działa browar, w którym warzone jest lokalne piwo. Same zabudowania browaru są cennym zabytkiem, który można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak powstaje zwierzynieckie piwo, można też poznać dzieje browaru i rodziny Zamoyskich.

Miejsce 2. Kaplica na Wodzie

Zwierzyniec kojarzony jest przede wszystkim ze słynną kaplicą na wodzie, czyli barokowym kościołem św. Jana Nepomucena. Wzniesiony na wyspie kościół przyciąga uwagę barokową fasadą oraz wnętrzem, w którym na szczególne wyróżnienie zasługują piękne polichromie z XVIII wieku. Dla wiernych ważne są tu z kolei relikwie św. Klemensa, przechowywane w bocznej kaplicy.

Miejsce 1. Stawy Echo

Stawy Echo, założone sto lat temu z myślą o hodowli ryb, kuszą obecnie plażą i ostoją konika polskiego. Dla jednych są miejscem wypoczynku i relaksu, dla innych miejscem, z którego można zaczynać wędrówki w głąb Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Zwierzyniec ma się czym pochwalić, a urlop na terenie tej miejscowości każdemu z nas sprawi wiele radości. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki nie tylko po Roztoczańskim Parku Narodowym, ale i po okolicznych parkach krajobrazowych.