Ciekawostki o Lublinie

Lublin to miasto w Polsce o bogatej historii sięgającej średniowiecza. Było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym, odgrywającym znaczącą rolę w polityce i gospodarce kraju. Dziś Lublin jest miastem tętniącym życiem i bogatą sceną kulturalną. Oto kilka interesujących faktów na temat tego fascynującego miasta, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś!

Bogata historia!

Lublin został założony w XIII wieku i szybko stał się ważnym ośrodkiem handlowym, jednak pierwsze wzmianki o osadach w tym miejscu pochodzą już z X wieku. Ciekawostką jest również fakt, że to właśnie w Lublinie – podczas sejmu walnego – królem Polski wybrany został jeden z najbardziej wybitnych władców Polski, Władysław Jagiełło.

Miasto kultury i nauki.

W Lublinie znajduje się wiele uniwersytetów i szkół wyższych, w tym prestiżowy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – miasto było, jak i wciąż jest, ważnym ośrodkiem kulturalnym, w którym mieszkało wielu znanych artystów i uczonych.

Tragiczne wydarzenia.

W czasie II wojny światowej w Lublinie znajdowało się jedno z największych gett żydowskich w okupowanej przez nazistów Europie. Bazując na zapiskach historycznych, w szczytowym momencie znajdowało się tam ponad 34 tysiące osób pochodzenia Żydowskiego. W ciągu niespełna jednego miesiąc, od 17 marca do 11 kwietnia 1942 roku, zamordowanych w Lubelskim getcie zostało aż 30 tysięcy osób.

Jedno z największych miast średniowiecznej Polski.

W XVI wieku Lublin był jednym z największych miast w Polsce, zamieszkiwanym przez ponad około 5 tysięcy ludzi. Choć obecnie liczby te mogą nie wzbudzać podziwu, tak wtedy statystyki sprawiały, że Lublin był 7 co do wielkości miastem w Polsce.