W kontekście realizacji zadania „Paleta rozmaitości”, drugie spotkanie osób starszych, korzystających z programu „NCZ”, oraz wolontariuszy z Parafialnego Zespołu Caritas i Szkolnego Koła Caritas miało miejsce 8 sierpnia 2024 roku. To zgrupowanie miało na celu zgłębienie historii Hrubieszowa.
Wolontariusze Caritas Hrubieszów przekazali informację, iż w tym dniu dołączyli do nich seniorzy z Dziennego Domu Pobytu dla Seniora w Hrubieszowie.
Rozpoczęliśmy naszą podróż przez historię miasta od centrum, wędrując ulicą 3-go Maja, dawniej znaną jako ulica Pańska. Pierwszym punktem naszej trasy był barokowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, wcześniej kościół oo. Dominikanów, który razem z klasztorem został wybudowany w połowie XVIII wieku. Jest to jeden z najstarszych zabytków w mieście. Skierowaliśmy szczególną uwagę na wyrafinowaną architekturę barokową tego kościoła.
Po przekroczeniu drugiej strony ulicy, odwiedziliśmy prawosławną parafię Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowaną w 1875 roku w stylu bizantyjsko-ruskim. Ta struktura budzi podziw swoją potęgą i 13 kopułami, które symbolizują Jezusa i 12 apostołów. Jest to jedyna cerkiew w Polsce i jedna z dwóch w Europie o 13 kopułach. Historię prawosławia przedstawiła przewodnik, natomiast ks. Paweł opisał wnętrze cerkwi. Szczególnie zwróciły naszą uwagę relikwie św. Romana Zamoyskiego.