Hrubieszów – co warto w nim zobaczyć?

Hrubieszów to stosunkowo niewielkie miasto o łącznej populacji nieprzekraczającej 20 tysięcy mieszkańców. To, co jednak wyróżnia Hrubieszów, to jego wiekowa historia, która sięga ponad 600 lat wstecz. Założycielem tego miasta był sam król Polski Władysław Jagiełło, który jeszcze w 1400 roku Hrubieszowi prawa miejskie. Obecnie region ten rozwija się prężnie, również w kontekście turystycznym. Jeżeli zamierzasz wizytować okolice tego miasta, koniecznie zajrzyj tam na dłużej i zapoznaj się z najpiękniejszymi zabytkami Hrubieszowa.

Zespół klasztorny dominikanów.

Świątynia ta powstała w roku 1766, jednak przed laty mieścił się tu inny, zabytkowy kościół o drewnianej konstrukcji. Budowla ta reprezentuje przykład stylu barokowego. W jego wnętrzu podziwiać możemy pochodzący z XVII wieku obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem. Kościół ten w roku 1827 przestał pełnić funkcję sakralną, gdyż przemianowany został na szkołę.

Dworek Golakowskich.

Dworek ten powstał w XIX wieku, a jego pierwszym właścicielem był mieszkający w Hrubieszowie Władysław Golakowski. Budowla ta następnie znalazła się w rękach w Powiatowego Sejmiku Hrubieszowskiego, a w kolejnych latach mieściła się tam apteka. Dworek obecnie jest własnością osoby prywatnej.

Dwór Kiesewetterów.

To kolejny już dwór w Hrubieszowie, który wybudowany został w XIX wieku w stylu klasycystycznym. Poważniejsze przebudowy miały miejsce XX wieku i od tego czasu pozostaje on niemal niezmieniony.