Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie jest jedynym tego typu miejscem w mieście, więc tym bardziej warto zwrócić na nie uwagę jeśli akurat będzie się w okolicy.

Miejsca regionalne

Odwiedzanie miejsc z regionalnymi pamiątkami zawsze dostarcza wiele radości. Przyjemnie jest zachwycić się tym co dawniej było dla kogoś codziennym narzędziem, a dla nas jest już tylko przeszłością. Odwiedzanie lokalizacji z dawnymi eksponatami sprawia, że choć za ich przyczyną możemy przenieść się w czasie i choć w części zobaczyć jak dawniej wyglądało życie. Odwiedzanie tylko dużych miast jest ciekawe, ale to własnie także te mniejsze, zapomniane, nie za często odwiedzane stanowią prawdziwą perełkę. Hrubieszów nie jest miejscem bardzo znanym, jednak warto wybrać się tutaj z czystej ciekawości. Znajduje się on już bardzo blisko granicy, więc przy okazji można zobaczyć jak wygląda jego zabudowa, odwiedzić jedną ze znajdujących się na jego terenie synagog.

Muzeum w Hrubieszowie

Początki Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie sięgają już okresu międzywojennego, więc niewątpliwie jest to miejsce z tradycją. Muzeum w latach 60-tych XX wieku było odpowiedzialne za gromadzenie szeroko rozumianych zabytków regionalnych całej Ziemi Hrubieszowskiej. W planach było dodanie wystawy etnograficznej, przekształcenie muzeum w obiekt o innych wystawach, jednak nie doszło to do skutku. Pod tą nazwą placówka funkcjonuje od 1999 roku. Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie przez lata swojego funkcjonowania zmieniało swoją siedzibę. Obecnie znajduje się w budynku głównym dworu i oficynie wschodniej. Tuż obok swoją lokalizację mają biblioteka oraz Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie im. Stanisława Staszica.

Sklepik muzealny

Na terenie Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie działa także lokalny sklepik, w którym można kupić lokalne pamiątki. Zapoznanie się z ofertą możliwe jest podczas wcześniejszego przejrzenia strony muzeum. Muzeum sprawuje także opiekę merytoryczną nad Wioską Gotów w Masłomęczu, na którą także warto zwrócić uwagę podczas pobytu w Hrubieszowie. Masłomęcz oddalony jest o ok. 10 km od Hrubieszowa, więc warto zaplanować wycieczkę w taki sposób, by czasu wystarczyło na obie atrakcje.