Pogłębiające się zapadlisko grozi zabytkowej kapliczce. Czy Hrubieszów straci swój historyczny klejnot?

Na terenach Hrubieszowa, przez ostatnie dni, miała miejsce sytuacja alarmująca – wytworzyło się ogromne zapadlisko w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się podziemna studnia. Niestety, studnia ta była zbudowana z drewna, które z upływem czasu uległo rozkładowi. W rezultacie doszło do powstania zapadliska, które zagroziło integralności konstrukcyjnej sąsiadującej kapliczki, powodując zawieszenie jednej z jej ścian nad otworem.

Drodzy mieszkańcy Hrubieszowa, przedstawiamy Państwu fotografię ukazującą stan obecny i wcześniejszy tego cennego zabytku, położonego przy ulicy Teresówka.

Administracja Osiedla Nr 1 „Pobereżany” przez lata samodzielnie prowadziła prace remontowe i konserwacyjne przy tej zabytkowej kapliczce. Niewielkie fundusze zebrane dzięki wsparciu takich firm jak Mrówka czy Bricomarche, a także Wspólnoty Gruntowej Michałówka i Związków Zawodowych LHS, zostały już dawno spożytkowane.

Byłoby dużą stratą, gdyby ten urokliwy zabytek, wzniesiony w 1672 roku jako dar wdzięczności mieszkańców Hrubieszowa za zwycięstwo Króla Polskiego Jana III Sobieskiego nad Tatarami, uległ zniszczeniu i przestał być świadkiem historii dla kolejnych pokoleń.

Na przestrzeni lat to miejsce stało się ważnym punktem dla wiernych. Wielu z nich wierzy, że tuż przed bitwą, Matka Boska Bolesna objawiła się tu polskiemu wojsku, dodając im siły i determinacji do stawienia czoła przeciwnikowi mimo przewagi liczebnej.

Kapliczka ta przypomina również o czasach, kiedy źródełko znajdujące się obok niej, znane było ze swoich uzdrawiających właściwości. Niestety, działalność pobliskiej mleczarni, która już nie istnieje, doprowadziła do wykonania głębokiego odwiertu i tym samym do zaniku tego naturalnego źródła zdrowia.

Trudno nie wspomnieć także o tym, że kapliczka była niemym świadkiem straszliwych zbrodni hitlerowskich dokonywanych na Polakach i Żydach podczas II Wojny Światowej.