Ratownicy testowali umiejętności podczas powiatowych ćwiczeń o kryptonimie "LHR-Huczwa-2024"

W dniach od 18 do 19 września 2024 roku miasto Hrubieszów i okoliczne tereny powiatu hrubieszowskiego stały się areną dwudniowych ćwiczeń doskonalących, które nosiły kryptonim „LHR-Huczwa-2024”. Organizowane manewry miały na celu utrwalenie i ulepszenie umiejętności służb ratowniczych oraz innych jednostek odpowiedzialnych za zabezpieczenie porządku publicznego i bezpieczeństwa.

Pierwszą część ćwiczeń stanowił symulowany pożar farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej przy ul. Gródeckiej 116, na terenie PGKiM Hrubieszów. Farma składa się z ponad 1000 modułów fotowoltaicznych i do jej zabezpieczenia zostały skierowane dwa zastępy straży pożarnej – jeden z JRG Hrubieszów, a drugi z OSP KSRG Teptiuków. Po przeprowadzeniu rozpoznania udało się ustalić, że płonący był budynek stacji transformatorowej oraz kilkanaście falowników. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, potwierdzeniu wyłączenia napięcia za pomocą urządzenia HOT STICK, a następnie ugaszeniu pożaru przy użyciu dwóch prądów wody oraz agregatu proszkowego.

Podczas akcji wykorzystano kamerę termowizyjną do wykrywania ukrytych zarzewi ognia. Po zakończeniu działań, strażacy poinformowali dyżurnego MCZK oraz Inspektora Nadzoru Budowlanego o zaistniałej sytuacji i przekazali teren działania zarządcy budynku.

Drugi scenariusz ćwiczeń obejmował sytuację na terenie terminalu przeładunkowego, gdzie doszło do wycieku nieznanej substancji z jednego z wagonów kolejowych stojących na bocznicy. Po przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania ustalono, że w wagonie doszło do rozszczelnienia jednego z zaworów cysterny przewożącej amoniak. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia dwoma prądami wody zakończonymi kurtynami wodnymi oraz wyznaczeniu strefy bezpieczeństwa.

Z pomocy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Zamość 1”, która została wezwana przez SKKW PSP w Lublinie, udało się uszczelnić zawór za pomocą narzędzi dielektrycznych. Następnie teren działań sprawdzono miernikami wielogazowymi pod kątem obecności substancji niebezpiecznej, jednak nie wykryto żadnego zagrożenia.