Włodawa i okolice: co warto zobaczyć?

Jest jednym z ciekawszych miast we wschodniej Polsce, a wycieczki po jej terenie mogą się dla wielu z nas okazać rewelacyjną przygodą. Włodawa, nie bez powodu nazywana miastem trzech kultur, przyciąga malowniczym położeniem, ciekawa historią oraz zabytkami, które najlepiej o niej przypominają. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas spaceru po jego ulicach?

Włodawa i jej miejsce na mapie

Włodawa leży w granicach województwa lubelskiego, tuż przy granicy z Białorusią. Rzeka Bug, nad którą to urocze miasteczko się rozłożyło, stanowi tu naturalną granice między krajami. Co ciekawe, w niewielkiej odległości od Włodawy znajduje się słynny „trójstyk na Bugu” – miejsce, w którym łączą się ze sobą granice Polski, Białorusi i Ukrainy. Sama Włodawa może się pochwalić malowniczym otoczeniem, a bliskość Poleskiego Parku Narodowego oraz Sobiborskiego Parku Krajobrazowego bez wątpienia jest jej wielkim walorem.

Oko w oko z historią

Zwiedzanie Włodawy może się dla wielu z nas okazać fascynująca podróżą w czasie. Wiadomo, że miasto to może się pochwalić historią sięgającą XIII wieku, wiadomo też, że swego czasu było jednym z najważniejszych grodów na terenie księstwa halicko-wołyńskiego. Od wieków na terenie Włodawy przeplatały się ze sobą różne religie i kultury, nikogo zatem nie dziwi, iż w pobliżu siebie stoją tu kościół, cerkiew oraz synagoga.
Każda z tych świątyń jest cennym zabytkiem. Kościół św. Ludwika, wraz z klasztorem Paulinów, może oczarować miłośników sztuki barokowej wspaniałą elewacją oraz ciekawym wnętrzem. Kto zajrzy to wnętrza pobliskiej cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wzniesionej w pierwszej połowie XIX wieku, ten ujrzy ciekawy ikonostas. Nie lada gratką jest też cerkiew, która stała się turystyczną wizytówką Włodawy. Urządzone tu muzeum pozwoli każdemu z nas zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat judaizmu oraz historii Żydów z Włodawy i okolic.

Lubartów. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Co warto zobaczyć w okolicy?

Kto znajdzie na terenie Włodawy tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po najbliższej okolicy tego miasta. Kusi pobliska Okuninka, będąca popularną miejscowością letniskową. Tu, nad Jeziorem Białym, nuda nikomu nie grozi, szczególnie tym, którzy lubią spędzać wolny czas nad wodą. Z Włodawy można się też wybrać na teren Poleskiego Parku Narodowego oraz w stronę wsi Sobibór, można się też wybrać do Chełma, znanego z podziemi kredowych. Możliwości spędzenia wolnego czasu jest tu sporo, zatem nuda nikomu z nas nie będzie tu grozić.