5 rzeczy, które musisz wiedzieć o polisie OC w 2024 roku

Polisę OC trzeba mieć dla każdego pojazdu, którego jest się właścicielem. W związku z tym wiele osób po prostu ją kupuje, nie zastanawiając się nad tym, jaki zakres ochrony daje, czym różnią się konkretne oferty czy od czego zależy ich cena. Warto jednak poznać nieco bliżej specyfikę ubezpieczenia, aby wiedzieć, za co płacisz czy jakie konsekwencje mogą Ci grozić, jeśli o nim zapomnisz.

Jeżeli kiedykolwiek byłeś właścicielem samochodu lub motocykla, to wiesz, że jednym z wydatków, który trzeba regularnie ponosić, jest wykupienie polisy od odpowiedzialności cywilnej. Warto poznać bliżej jej specyfikę, aby wiedzieć np., co realnie daje i jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie.

5 najważniejszych informacji dotyczących polisy OC

Polisy OC są obowiązkowe w przypadku posiadania samochodu, a więc bardzo powszechne w Polsce. Mimo to wydaje się, że dla wielu osób są po prostu obowiązkowymi ubezpieczeniami, które trzeba mieć. Ich specyfika ma jednak duże znaczenie dla wyboru konkretnej oferty, regularności w zakupie czy świadomości odnośnie do tego, co właściwie daje konkretna opcja. Co warto wiedzieć o OC samochodowym?

1. Każde ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma ten sam zakres

Każda polisa OC ma dokładnie taki sam zakres. Jest on regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W związku z tym niezależnie od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz, uzyskasz dokładnie taki sam zakres ochrony — co do zasady nie będzie on ani mniejszy, ani większy niezależnie od ceny.

Polisa OC zapewnia ochronę finansową osobom trzecim przed skutkami zdarzeń, do których dojdzie z Twojej winy. Jeżeli np. zarysujesz auto sąsiadowi swoim samochodem, pokryje ona koszty naprawy. Nie będziesz musiał za nie płacić ze swojej kieszeni. Najpewniej będzie się to jednak wiązało z utratą zniżek na ubezpieczenie OC, przez co kolejne będzie droższe.

2. Im tańsza będzie Twoja polisa, tym dla Ciebie lepiej

W związku z tym, że każda polisa od odpowiedzialności cywilnej daje Ci ten sam zakres ochrony, powinieneś wybrać dla siebie najtańszą opcję podczas zakupu ubezpieczenia. Dzięki temu po prostu zaoszczędzisz. Na koniec okresu obowiązywania polisy z reguły bardziej opłaca się skorzystać z oferty innego podmiotu, niż tego, w którym miało się dotychczas swoje OC. Wtedy trzeba rozwiązać umowę z poprzednim towarzystwem. Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC? Są to m.in. dane osoby składającej wypowiedzenie czy wskazanie podstawy prawnej takiego działania. W każdym wypadku trzeba pamiętać o tym, aby w terminie wypowiedzieć umowę z danym podmiotem. W przeciwnym razie może się okazać, że będziesz płacił więcej, niż byś mógł lub że będziesz miał jednocześnie wykupione dwie polisy OC.

3. Może dojść do sytuacji, w której kierowca będzie miał podwójne OC

Choć wydaje się to niedorzeczne, może dojść do sytuacji, w której kierowca będzie podwójnie płacić za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Podwójne OC to sytuacja, w której to samo auto jest jednocześnie ubezpieczone w dwóch różnych firmach ubezpieczeniowych. Najczęściej ma ona miejsce, gdy kierowca zapomni o wypowiedzeniu umowy w jednym towarzystwie, ona ulegnie automatycznemu odnowieniu, a właściciel auta skorzysta z oferty innego podmiotu. Taka sytuacja jest bardzo powszechna po zakupie nowego samochodu. Wiąże się z dużymi stratami finansowymi, a oczywiście nie zapewnia podwójnej ochrony.

4. Za brak OC grożą wysokie kary właścicielom samochodów, ale też skuterów czy przyczep

Właściciele samochodów osobowych z reguły wiedzą, że polisa OC w przypadku ich pojazdów jest obowiązkowa. Ta wiedza nie jest jednak tak powszechna również wśród właścicieli różnego rodzaju jednośladów czy przyczep. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że i oni są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Za niedopełnienie obowiązków w tym zakresie grożą im kary finansowe.

Od lipca 2024 roku będą one wynosiły:

  • 290 zł za opóźnienie do 3 dni,
  • 720 zł za opóźnienie od 4 do 14 dni,
  • 1430 zł za opóźnienie powyżej 14 dni.

W przypadku samochodów osobowych kary będą jeszcze wyższe. Wyniosą maksymalnie 8600 zł. Lepiej więc ich uniknąć i w terminie wykupić nową polisę. W przeciwnym razie będzie się to wiązało z karą, od której trudno się odwołać.

5. Na wysokość składki OC wpływa wiele różnych czynników — nawet Twój stan cywilny czy miejsce zamieszkania

Na wysokość składki OC wpływają m.in.:

  • stan cywilny — kawalerowie z reguły płacą najwięcej;
  • wiek — młodsi kierowcy płacą więcej;
  • miejsce zamieszkania — w niektórych województwach jest taniej, a w innych drożej;
  • historia wypadkowa — bezwypadkowość oznacza niższą składkę;
  • marka samochodu — np. BMW kojarzone z brawurą ma z reguły wyższą składkę.

Ważne są też m.in. model pojazdu, pojemność silnika.

Warto poznać specyfikę polisy OC. Informacje o niej mogą być pomocne przy jej kupowaniu czy korzystaniu z zakresu ochrony, który Ci zapewnia.