Chełm i jego zabytki. Co warto zobaczyć?

Wycieczki po wschodniej Polsce mają wiele uroku. Przyrodnicze skarby i cenne zabytki istnieją tu obok siebie, a w wielu miastach można odbyć wyjątkową podróż w czasie. Jednym z tych miast, które warto odwiedzić na terenie województwa lubelskiego jest Chełm. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Z kart historii – Chełm i jego dzieje

Chełm jest jednym z tych miast, które mogą oczarować i turystów-przyrodników, i tych, którzy interesują się historią. Wiadomo, że człowiek na tym terenie pojawił się na początku naszej ery, a badania archeologiczne potwierdziły ślady osadnictwa z czasów kultury przeworskiej. W X wieku istniał tu już gród, zaliczany do grona Grodów Czerwieńskich. Początkowo tereny dzisiejszego miasta należały do książąt polskich, jednak od końca X do XIV wieku były częścią Rusi Kijowskiej. W XIII wieku, gdy Rusią władał Daniel Romanowicz, Chełm został stolicą jego księstwa. W 1387 roku Chełm wraca w granice Polski, jednak swój przygraniczny i wielokulturowy charakter zachowuje do dziś. Nie brak tu pamiątek przypominających o biskupstwach prawosławnym i greckokatolickim, zachowały się też ślady po dość licznej przed wojną gminie żydowskiej. Do dziś o jego długiej historii przypominają nam liczne zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki?

Chełm i jego najcenniejsze zabytki

Spacer po Chełmie to wyjątkowa podróż w czasie. Jedną z najważniejszych atrakcji miasta są podziemia kredowe, w których można spotkać się z Duchem Bieluchem oraz posłuchać ciekawych opowieści o mieście i jego dawnych mieszkańcach. Ważnym punktem w programie wycieczki po Chełmie jest Góra Katedralna, często nazywana też Górą Zamkową. Na jej szczycie znajduje się barokowa bazylika Narodzenia NMP, pierwotnie służąca jako świątynia unicka. Dziś jest to ważne sanktuarium, chętnie odwiedzane i przez wiernych, i historyków. W kościelnym wnętrzu wyróżnia się pochodzące z połowy XVIII wieku antepedium ołtarza głównego, przedstawiające scenę hołdu rycerstwa polskiego przed obrazem Matki Boskiej Chełmskiej, po zwycięstwie pod Beresteczkiem nad Kozakami i Tatarami w 1651 roku. Pałac biskupów unickich, zespół klasztorny Pijarów oraz cerkiew św. Jana Teologa – oto kolejne atrakcje, z których Chełm może być dumny.

Chełmskie zabytki. Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Chełm to cenne zabytki, ale i malownicza okolica. Kto znajdzie tanie noclegi na terenie tego miasta, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Kuszą Lasy Sobiborskie i dolina Bugu, kusi Włodawa i otaczające ją jeziora. A dla miłośników przyrody nie lada gratką będzie pobliski Poleski Park Narodowy, kuszący malowniczymi terenami i wspaniałymi ścieżkami dydaktycznymi.