Wschodnia Polska ma wiele uroku, a wycieczki po tutejszych miastach mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Jednym z tych miast, które zrobią spore wrażenie na wszystkich miłośnikach historii, jest Lubartów. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?
Lubartów i jego miejsce na mapie
Wielkim walorem Lubartowa jest jego położenie. Bliskość Lublina i słynnej Kozłówki, malownicza sceneria Wysoczyzny Lubartowskiej – wszystko to przyciąga uwagę turystów. Co ciekawe, Lubartów jest częścią historycznej Małopolski, w dziejach której odegrał bardzo ważną rolę. Dziś jest to ważny ośrodek przemysłu spożywczego, odzieżowego i meblarskiego, jednak coraz bardziej istotną rolę w gospodarce miasta odgrywa turystyka. Nic w tym dziwnego, gdyż Lubartów ma się czym pochwalić, a kto znajdzie tanie noclegi na jego terenie, ten z pewnością nudzić się nie będzie.
Z kart historii – Lubartów i jego dzieje
Historia Lubartowa zaczyna się w połowie XVI wieku, kiedy to Zygmunt I Stary zezwolił Piotrowi Firlejowi na założenie miasta zwanego początkowo Lewartowem. Było to prywatne miasto szlacheckie, w dziejach którego ważną rolę odegrali nie tylko Firlejowie, ale i Lubomirscy oraz Sanguszkowie – ostatni właściciele miasta. To Sanguszkom miasto zawdzięcza swą obecną nazwę, która ma nawiązywać do ich historycznego przodka, Lubarta. Sanguszkowie w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju miasta. Dzięki nim tutejszy pałac stał się cenną perełką architektury, a Lubartów doczekał się wielu pięknych kamienic i świątyń. Co warto zobaczyć w tym mieście?
Lubartów i jego zabytki
Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Lubartowie jest pałac Sanguszków z XVIII wieku. Wraz z zabytkowym, parkiem jest on główną atrakcją miasta i jego turystyczną wizytówką. Dla miłośników sztuki sakralnej, nie lada gratką będzie wizyta w bazylice św. Anny. Ta barokowa budowla robi wrażenie, a znajdujący się w jej wnętrzu obraz św. Anny jest otoczony silnym kultem. Innym obiektem, z którego Lubartów może być dumny, jest zespół klasztorny Kapucynów z połowy XVIII wieku. W kościele Kapucynów można ujrzeć m.in. obrazy Szymona Czechowicza z XVIII wieku, przy czym najważniejszym jest obraz przedstawiający „Męczeństwo św. Wawrzyńca”, znajdujący się w ołtarzu głównym. Zabytkowy gmach dworca kolejowego z XIX wieku, XVIII-wieczny dworek, dziś służący jako siedziba Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz cmentarz żydowski z XIX wieku – oto kolejne atrakcje, na które podczas historycznej wycieczki po Lubartowie warto zwrócić uwagę.
Włodawa i okolice: co warto zobaczyć?
Lubartów jest pięknym miastem, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym. Cenne zabytki, kameralna atmosfera i piękna okolica sprawiają, że wycieczki po tej części województwa lubelskiego każdemu z nas sprawią sporo radości.