Puławy: co warto zobaczyć?

Dla kogo wizyta w Puławach może się okazać ciekawym doświadczeniem? Z pewnością dla tych, którzy interesują się historią oraz dla tych, którzy lubią spędzać czas w otoczeniu wspaniałych zabytków. Jakimi atrakcjami mogą nas oczarować Puławy? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?

Puławy i ich miejsce na mapie Polski

Puławy to piękne miasto, które często odwiedzane jest przy okazji pobytu w Kazimierzu Dolnym. A szkoda, bo Puławy z pewnością zasługują na większe zainteresowanie z naszej strony, a dłuższy pobyt na terenie tego miasta może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Piękna sceneria Małopolskiego Przełomu Wisły oraz długa historia sprawiają, iż jest to jeden z ciekawszych punktów na mapie województwa lubelskiego. Co warto tutaj zobaczyć?

Puławy i ich dzieje

Historia Puław zaczyna się w XVI wieku, kiedy to nad Wisłą powstała wieś szlachecka. W drugiej połowie XVII wieku Puławy stały się własnością Lubomirskich, którzy zbudowali tu pierwszą okazałą rezydencję. W latach 30-tych XVIII wieku Puławy trafiły w ręce Czartoryskich, którzy zarządzali tutejszym majątkiem przez ponad sto lat. To z tym rodem wiążą się najważniejsze wydarzenia w dziejach Puław, to ta rodzina jest tu najczęściej wspominana. O rządach Czartoryskich do dziś przypomina tu wiele wspaniałych zabytków, którym w trakcie krajoznawczej wycieczki z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Z wizytą u Czartoryskich

Zwiedzanie Puław nie może się obejść bez zwiedzenia pałacu Czartoryskich, którego budowę rozpoczął w latach 70-tych XVII wieku marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. W XVIII i XIX wieku pałac został rozbudowany, dzięki czemu przekształcił się w imponującą rezydencję magnacką o ogromnym znaczeniu. W czasach Izabeli oraz Adama Kazimierza Czartoryskich w jego murach pojawiło się wiele cennych dzieł sztuki, dzięki czemu Puławy stały się ważnym punktem na naukowej i kulturalnej mapie tej części ziem polskich. To dzięki nim powstały również tak piękne budowle na terenie przypałacowego parku, jak Dom Gotycki czy Świątynia Sybilli, która w dziejach Polski zapisała się jako pierwsze muzeum narodowe. Dziś dzieje Czartoryskich oraz cenne dzieła sztuki można zwiedzać w pałacowych wnętrzach, świetnie sprawdzających się jako siedziba placówki muzealnej. Nie lada gratką dla każdego mogą się też okazać spacery po parku otaczającym pałac. Oprócz licznych budowli można tu ujrzeć ciekawe okazy drzew, wśród których nie brak i takich o pomnikowych rozmiarach.

Radzyń Podlaski: miasto pełne skarbów

Co jeszcze warto zobaczyć w Puławach?

Warto też pospacerować po samym mieście, które z jednej strony jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, z drugiej miejscem zachwycającym ciekawymi pamiątkami z dawnych czasów. Uwagę przyciąga dawny magistrat miejski oraz dawna cerkiew pw. Świętej Trójcy, wrażenie robi też wojenny cmentarz, któremu w trakcie historycznej wycieczki po Puławach warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wszystkie te pamiątki sprawiają, iż wizyta w tym mieście pozwoli nam w ciekawy sposób poszerzyć wiedzę z zakresu historii, a jednocześnie stanie się przygodą, która na długo pozostanie w naszej pamięci.