Radzyń Podlaski: miasto pełne skarbów

Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Radzyń Podlaski, mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Z kart historii

Radzyń Podlaski, znany pierwotnie jako Kozirynek, może się pochwalić długą historią. Wiadomo, że lokacja miasta nastąpiła w 1468 roku z woli króla Kazimierza Jagiellończyka. W 1534 roku Radzyń stał się własnością Mikołaja Mniszcha – starosty łukowskiego i sokalskiego. Co ciekawe, Mikołaj ów był dziadkiem Maryny, która została żoną cara Rosji, Dymitra Samozwańca. Kolejnymi panami miasta byli Szczukowie, a następnie Potoccy, którym Radzyń Podlaski sporo zawdzięcza.

Radzyń Podlaski i jego skarby: co warto zobaczyć w tym mieście?

Radzyń Podlaski może się pochwalić wieloma ciekawymi zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Wspaniale prezentuje się kościół Świętej Trójcy, wzniesiony w połowie XVII wieku z fundacji Stanisława Mniszcha. Świątynia ta, zbudowana według projektu Jana Wolffa, jest jednym z ciekawszych obiektów na Szlaku Renesansu Lubelskiego. Piękne sztukaterie z herbami fundatorów, obraz przedstawiający legendę o św. Izydorze Oraczu oraz piękny nagrobek Mikołaja Mniszcha i jego żony, Zofii z Działyńskich – oto wybrane dzieła sztuki, na które warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej świątyni. Dumą miasta jest rokokowy pałac Potockich. Wzniesiony pod koniec XVII wieku dla Stanisława Antoniego Szczuki, w połowie XVIII wieku został przebudowany zgodnie z wizją swego nowego właściciela – generała Eustachego Potockiego. Pałac ten zasługuje na uwagę z kilku względów. Urzeka on swą architektoniczną formą oraz znacznymi rozmiarami, może się jednocześnie pochwalić ciekawą kolekcją rzeźb Redlera. Dla miłośników zieleni, nie lada gratką będą spacery po barokowym parku, który do dziś otacza tę rezydencję. W parku tym czeka kolejna perełka architektury – wspaniała oranżeria, wzniesiona według projektu Jakuba Fontany.

Puławy: co warto zobaczyć?

Radzyń Podlaski zachwyca swoimi zabytkami. Są to cenne perełki dawnej architektury, które mają ogromną wartość artystyczną i historyczną. Czas spędzony w ich otoczeniu każdemu z nas może dostarczyć niezapomnianych wrażeń, podobnie jak wycieczki po najbliższej okolicy tego miasta.