Zamość: co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

To wspaniałe miasto kusi licznymi zabytkami oraz historycznymi pamiątkami. Zamość to doskonały cel wycieczki i dla miłośników sztuki, i dla tych, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Jakie atrakcje przyciągają tu turystów z całego kraju?

Zamość – Padwa Północy

Nazywany Padwą Północy, jest Zamość jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Położenie na terenie malowniczej Wyżyny Lubelskiej, ogromna ilość perełek dawnej architektury oraz wpisanie miasta na listę UNESCO – oto czynniki, dzięki którym turystyka na terenie Zamościa ma się doskonale. Na czym polega fenomen tego miasta? Z pewnością na okolicznościach, w jakich owo miasto powstało. Zamość został przecież stworzony w krótkim czasie, a o jego wyglądzie zadecydował jeden artysta – Bernardo Morando. To właśnie on, w 1580 roku, na zlecenie kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, rozpoczął budowę miasta, będącego stolicą istniejącej do 1944 roku Ordynacji Zamojskiej. Do dziś Zamość pozostaje miastem idealnym i perełką renesansowej sztuki. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście?

Zamość i jego najważniejsze atrakcje

Cennych zabytków, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać w trakcie wycieczki po Zamościu, jest wiele. Miejscem, którego pominąć nie można, jest Rynek Wielki – imponujący plac, przyciągający wspaniałym ratuszem oraz licznymi kamienicami o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Wśród zabytków sakralnych wyróżnia się zamojska katedra, uznawana za jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych w Polsce. Innym obiektem sakralnym, któremu warto poświęcić swój czas, jest kościół Franciszkanów. Ufundowany w latach 20-tych XVII wieku przez Tomasza Zamoyskiego, jest największym kościołem na terenie Zamościa, a jednocześnie – interesującym przykładem sztuki barokowej. Nowa i Stara Brama Lwowska, Stara Brama Lubelska, gmach dawnego Arsenału oraz Rynek Solny – to kolejne miejsca, które warto uwzględnić w programie swej wycieczki po „mieście idealnym”. Zamość może się także pochwalić interesującą dzielnicą żydowską, na terenie której czekają takie atrakcje, jak renesansowa synagoga oraz mykwa, pochodząca z XIX stulecia.

Zamość – perła renesansu i pomysł na weekendową wycieczkę

Zamość to wspaniałe miasto, a znajdujące się na jego terenie atrakcje mogą oczarować każdego. Doskonale rozwinięta baza noclegowa, liczne trasy turystyczne oraz kuszące wspaniałymi zbiorami muzea – oto czynniki, dzięki którym to miasto od lat jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce. Z pewnością warto odwiedzić to miasto przynajmniej raz w życiu, z pewnością warto zaplanować dłuższy pobyt na jego terenie. Zamość może przecież oczarować każdego.