Zamość – perła renesansu i pomysł na weekendową wycieczkę

W 2020 roku Zamość świętuje 440 rocznicę założenia miasta. Miasto nazywane Padwą Północy niezmiennie od lat zachwyca turystów swoją architekturą. To właśnie dzięki unikalnemu założeniu urbanistyczno-architektonicznemu zostało wpisane w 1992 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co Zamość turystom i dlaczego warto się tu wybrać?

Trochę historii

Zamość zyskał prawa miejskie w 1580 roku za sprawą przywileju lokacyjnego nadanego przez Jana Zamojskiego – kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, a następnie potwierdzonego przez króla Stefana Batorego. Miasto stało się stolicą ordynacji zamojskiej, a jego największy rozkwit datuje się na XVII wiek. Dzięki swojemu urokowi architektonicznemu o bogatej historii Zamość nazywany jest “Padwą północy”, “perłą renesansu” czy też “miastem arkad”. Przy jego zakładaniu przyświecała twórcom miasta renesansowa idea miasta idealnego.

Dla każdego coś miłego

Zamość jest miastem, które każdemu jest w stanie coś zaoferować. Miłośnicy historii i architektury mogą spacerować wśród dawnych kamienic i po uliczkach wytyczonych ponad 400 lat temu, gdyś miasto przetrwało do naszych czasów w niemal niezmienionej formie.

Osoby poszukujące ciszy i spokoju, a także romantycznej destynacji na celebrowanie chwil we dwoje również śmiało mogę swoje oczy skierować w kierunku Zamościa. Podwórka, stylowe restauracje, pyszne jedzenia, a także oferta okolic Zamościa i samego Roztocza zachęcają do odwiedzin.

Co w Zamościu można zobaczyć?

Skoro już wiemy co nieco o Zamościu warto przytoczyć kilka konkretnych miejsc, którymi można nacieszyć oczy.

Pierwszą z nich jest najbardziej rozpoznawalna wizytówka miasta, czyli manierystyczno-barokowy ratusz z bardzo charakterystycznymi schodami wachlarzowymi umiejscowiony przy Rynku Wielkim o regularnych wymiarach 100×100 metrów. To na co warto zwrócić uwagę przy rynku to także kamienice z podcieniami, w których ulokowane są zakłady usługowe, sklepy oraz lokale gastronomiczne. Wśród kamienic wyróżniają się na pewno położone bardzo blisko ratusza kamienice ormiańskie należące niegdyś do bogatych kupców. Inne zabytki, na które warto zwrócić uwagę to między innymi Pałac Zamoyskich czy Akademia Zamoyska, pełniąca dzisiaj funkcję liceum.

Miłośnicy obiektów sakralnych nie będą znudzeni. W mieście znajduje się XVI-wieczna renesansowa katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła oferująca odwiedzającym możliwość wejścia na wieżę widokową. Warto zajść także do barokowej świątyni świętej Katarzyny i franciszkanów Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz do dawnej cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem św. Mikołaja charakteryzującej się wystrojem renesansowo-barokowym. Zamość to także judaika. Do zobaczenia jest synagoga będąca przykładem późnego renesansu.
Zamość to także dawna twierdza. Choć częściowo zniszczona przez zaborcę rosyjskiego, dalej może dać sporo frajdy miłośnikom militariów. Dawne fortyfikacje zostały doskonale wkomponowane w miejski park i służą jako miejsce spacerów oraz aktywnego spędzania wolnego czasu przez rodziny oraz turystów.

Zamość: co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Wokół Zamościa

Nie wolno nam zapomnieć, że Zamość położony jest na Roztoczu, a to piękne tereny z bogatą ofertą turystyczną dla osób o różnych preferencjach. W samym Zamościu poza piękną architekturą mamy atrakcje w postaci ZOO. Niedaleko od samego miasta znajdują się takie miejscowości jak Szczebrzeszyn czy Zwierzyniec będący doskonałą bazą wypadową do odwiedzin Roztoczańskiego Parku Narodowego. W poszczególnych miejscowościach można nie tylko wynająć pokój, ale również domek w niewygórowanej cenie.

Naprawdę warto poświęcić weekend w Zamościu i okolicach. To znakomity pomysł dla turystów indywidualnych, osób, które chcą się wyciszyć jak i dla rodzin z dziećmi.