Szczebrzeszyn i jego skarby

Jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, a jego atrakcje mogą oczarować każdego. Kto w czasie wycieczki po terenie Roztocza postanowi odwiedzić Szczebrzeszyn, ten z pewnością nie będzie żałować. Co można tutaj zobaczyć?

Szczebrzeszyn w pigułce

Lżący w dolinie rzeki Wieprz, jest Szczebrzeszyn jednym z najciekawszych miast leżących w rejonie Zamościa. Malownicza okolica oraz długa historia sprawiają, że turyści zaglądają tu chętnie. Co ciekawe, przez wieku dzieje Szczebrzeszyna powiązane były z dziejami Zamościa, gdyż miasto to wchodziło w skład wielkiej ordynacji, powołanej do życia w czasach hetmana Jana Zamoyskiego. Choć przez lata Szczebrzeszyn pozostawał w cieniu Zamościa, to właśnie tu, po likwidacji Akademii Zamojskiej, zaczęła funkcjonował Szkoła Wojewódzka im. Zamojskich. Współczesny Szczebrzeszyn to piękne, wielokulturowe miasto, na terenie którego ujrzeć można wiele ciekawych obiektów. Na jakie atrakcje warto zatem zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tym ośrodku miejskim?

Szczebrzeszyńskie atrakcje: śladem różnych kultur i wyzwań

Szczebrzeszyn przyciąga dziś swą wielokulturowością oraz zabytkami, które przypominają o dawnych mieszkańcach miasta. Dla większości turystów najważniejszymi zabytkami są tu obiekty sakralne, w gronie których znajdują się cerkiew, synagoga oraz kościół katolicki.

Kościół św. Mikołaja, wzniesiony w latach 1610-1620, jest ważną atrakcją dla każdego miłośnika architektury. Dlaczego? Bo jest on jednym z ciekawszych przykładów tzw. renesansu lubelskiego, łączącego ze sobą cechy sztuki gotyckiej ze stylem renesansu włoskiego i niderlandzkiego. Niestety, w wyposażeniu tego kościoła o jego pierwotnym stylu przypominają już tylko sklepienia, wyróżniające się ciekawymi, geometrycznymi ozdobami. Barokowe i klasycystyczne ołtarze, ołtarz główny z wizerunkiem Chrystusa i przysłaniającym go obrazem św. Mikołaja – oto najważniejsze dzieła sztuki, którym warto się przyjrzeć podczas zwiedzania tej świątyni. Unicka cerkiew to kolejny zabytek sztuki sakralnej, a jednocześnie – ciekawa pamiątka z końca XVI wieku. Znana z pięknych malowideł pokrywających ściany, z pewnością zasługuje na zainteresowanie. A co z pamiątkami po Żydach, którzy przed II wojną światową odgrywali bardzo ważną rolę na terenie miasta? O nich przypomina m. in. piękna synagoga, której symbolem stał się wysoki łamany dach. Do dziś we wnętrzu tej bożnicy można ujrzeć sklepienia pokryte renesansowymi sztukateriami oraz renesansowy aron ha-kodesz. Inną pamiątką po miejscowych Żydach jest cmentarz, na terenie którego do dziś zachowało się około 380 macew z XVIII i XIX stulecia. A ponieważ (pod względem ilości zachowanych do dziś nagrobków) jest to największy cmentarz żydowski na Lubelszczyźnie, ogromne zainteresowanie tym miejscem dla nikogo nie powinno być większym zaskoczeniem.

Szczebrzeszyn kusi też pomnikiem Chrząszcza, uroczyście odsłoniętym w 2002 roku. Drewniany pomnik szybko stał się symbolem tego miasta i dodatkową zachętą do jego odwiedzenia.