Zabytki Lubelszczyzny

Lubelszczyzna jest jednym z najstarszych regionów w Polsce, który od kilku stuleci stanowi integralną część naszego Państwa. Choć z początku, a więc za czasów panowania takich władców, jak Kazimierz Wielki – za którego to władzy Lubelszczyznę przyłączono do granic państwa polskiego – czy późniejszego króla, Władysława Jagiełły, region ten świecił swoistymi pustkami, osadnictwo wręcz nie istniało, a handel się nie rozwijał. Sprawy zmieniły się dopiero w kolejnych stuleciach, a w szczególności na przełomie XV i XVI wieku, gdzie region ten przeżywał istny rozkwit ekonomiczny, głównie za sprawą powstałych tam szlaków handlowych. Od tego czasu Lubelszczyzna znacznie zyskała na znaczeniu, co utrzymało się po dziś dzień – gdyż jest to województwo niezwykle unikatowe. W tym tekście skupimy się o najcenniejszych zabytkach Lubelszczyzny, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Zamość.

Choć nie jest to zabytek jako taki, tak samo miasto – na przestrzeni wieków – pełniło istotną funkcję i rolę, czego efektem jest jego niepowtarzalny wręcz klimat i wspaniała architektura. Zamość stanowi istne centrum kulturalne, turystyczne oraz edukacyjne całego wręcz województwa, co sprawia, że jest obowiązkowym wręcz przystankiem w planie podróży każdego turysty.

Rezydencja Firlejów.

Umiejscowiona w Janowcu przepiękna rezydencja Firlejów jest istną perełką całej, najbliższej okolicy. Początki tego zamku sięgają wieku XVI, gdzie pracami kierował słynny już architekt – który miał wpływ na budowę wielu znamienitych obiektów na terenie naszego kraju – Santi Gucci. Początkowo zamek skupiał w sobie to, co cechowało samego architekta i jego styl, a więc renesans. W wyniku potopu szwedzkiego obiekt ten spłonął niemal doszczętnie, po czym zakupiony został przez rodzinę Lubomirskich i następnie odnowiony. Ciekawostką jest, że jeden z późniejszych członków rodziny Lubomirskich, który wówczas sprawował pieczę nad zamkiem, miał zwyczajnie przegrać go podczas gry w karty.